Zygmunt II August - trojak szyderczy 1565 z kolekcji Antoniego Ryszarda (AR)

stan zachowania
3/3+
cena wywoławcza
100 PLN
3 000 PLN
4 000 PLN

Cytat z katalogu Tadeusza Igera " Katalog trojaków polskich"

"W 1565 roku zaczęto wybijać trojaki, które zamiast monogramu i otaczającego go napisu miały cytat z drugiego Psalmu Dawida "Qui habitat in coelis irridebit eos" (ten, który mieszka w niebie, będzie ich wyśmiewał)

Trojaki szydercze obecnie są bardzo rzadkimi monetami.

Egzemplarz z aukcji pochodzi z kolekcji Antoniego Ryszarda polskiego numizmatyka oraz kolekcjonera. Monety ze swojego zbioru oznaczone były puncą składających się z A.R. ( ukazana na zdjęciu nr 3)"

Stan zachowania
3/3+
Średnica
21.00 mm
Waga
2,96
Literatura
Iger V.65.1.c